اگر می‌خواهید ایده‌های خوبی داشته باشید…

چگونه ایده‌های خوبی داشته باشیم؟

لینوس پاولینگ می‌گوید: «اگر می‌خواهید ایده‌های خوبی داشته باشید، باید ایده‌های بسیاری داشته باشید. بیشتر آنها اشتباه خواهند بود و چیزی که باید یاد بگیرید این است که کدام‌شان را دور بیندازید.»

خب حالا چگونه ایده‌های بسیاری داشته باشیم؟

باید هر چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد را جدی بگیریم. همین که سروکلهٔ ایده‌ای در ذهن‌مان پیدا شد، بهش توجه نشان دهیم. پروبال بهش بدهیم. خیال‌پردازی کنیم برایش. بنویسیم‌اش. یا به صورت تیتروار یا معرفت بگذاریم و با جزئیات بنویسیم. ایده‌ها از این کار خوش‌شان می‌آید و دفعات بعدی ترجیح می‌دهند اول به ذهن شما برسند تا به ذهن یک فرد تنبلی که آنها را دست‌کم می‌گیرد و همه‌اش آنها را با ایده‌های درخشان مقایسه می‌کنند. ایده‌ها را سرخورده نکنید وگرنه خودتان خوار می‌شوید!

نه تنها در درون خودمان جدی‌اش بگیریم، بلکه جلوی دیگران هم ازش دفاع کنیم. بگذار هر چه می‌خواهند چشم‌غره بروند، بد نگاه کنند، بخندند، بگویند واقعا که از سن‌ات خجالت بکش (خودشان بابت این واکنش‌شان از سن‌شان خجالت نمی‌کشند) و … تو همچنان دل ایده‌هایت را قرص نگه‌دار. در گوشش بگو هی، من همچنان از داشتن تو شگفت‌زده هستم. آدم‌ها را نمی‌توانی دربارهٔ آنچه در ذهنت داری قانع کنی، اما ایده‌ات از این تلاش و شجاعتت برای مطرح کردن او لذت خواهد برد. می‌فهمد که به ذهن آدم درستی رسیده است.

بعدش دست به اقدامی بزنید. کار کوچکی برایش انجام دهید. اگر چیزی خریدنی است بخرید، اگر درست کردنی است درست کنید، اگر نیاز به جمع‌آوری اطلاعات بیشتر دارد این کار را انجام بده. اگر نیاز به یادگیری بیشتری است بیشتر یاد بگیر. بگذار شایستگی‌ات را ببیند. قطعا راه‌های بیشتری به تو نشان خواهد داد.

همین.

2 thoughts on “اگر می‌خواهید ایده‌های خوبی داشته باشید…

  1. اینجاست که یه تشکر ویژه
    اول از اینترنت، بعد از عمو گوگل، بعد وبلاگ
    و یه تشکر خاص از وبلاگ نویس باید به جا آورد..

    یه جمله‌ی خیلی خوب و موثر یادگرفتم از این متن
    ؛ “هوای ایده‌ها رو داشته باش!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *