اینستاگرام شود سبب خیر اگر …

در اینستاگرام چند تا از مجله‌ها و سایت‌های خوب و معتبر انگلیسی را فالو کرده‌ام. مطالب جدید و ذهن‌بازکنی دارند. اما توی اینستاگرام نمی‌توانم رویشان عمیق شوم، حتی اگر کامل بخوانم‌شان، با خواندن پست بعدی از یادم می‌روند. یک مرور خیلی خیلی سطحی دارم. اگر همان مطلب را از گوگل یا در لپ‌تاپ بخوانم رویش تمرکز بیشتری دارم. خصوصیت اینستاگرام، خوش‌ اسکرولی‌اش است.

امروز تصمیم گرفتم که مطالب‌شان را در سایت‌شان را بخوانم. به جای اینکه سراغ شبکه‌های اجتماعی بروم، بروم یک سایت را بخوانم. روزی یک مطلب هم کافیست. البته قبلا هم این تصمیم را گرفته بودم اما نتوانستم ادامه‌اش دهم. امروز اما فرق می‌کند. عزم جدی‌تری دارم. دو سایت شخصی سایمون سینک و مارک منسن را انتخاب کردم. از چند لحاظ خوب یافتمش که می‌خواهم اینجا هم بنویسم‌اش:

۱-‌ این دو نفر، از نویسندگان مطرح حوزه توسعه فردی، تفکر، انگیزه و الهام‌بخشی هستند و کتاب‌های پرفروشی نوشته‌اند. از این رو، مطالعه سایت شخصی‌شان برای بسیاری از افراد خوشایند و در دسترس است.

۲-‌ سایمون سینک در سایتش پادکست هم دارد. از این ویژگی می‌توان برای محک زدن یا تقویت مهارت لیسنینگ استفاده کرد. لهجه و طرز صحبت سایمون سینک واضح و گیرا است. اگر متوجه می‌شویم که هیچ، لذتش را می‌بریم. اگر هم نه، می‌توانیم کمی بشنویم، متوقف کنیم، آنچه شنیده‌ایم را بنویسیم و دوباره کمی بشنویم و … اسم این کار ترنسکریپشن (Transcription) است و کمک زیادی به تقویت مهارت شنیداری‌مان می‌کند. اگر جایی را متوجه نشدید کاملا طبیعی است، می‌توانید با چندین بار گوش دادن آن را متوجه شوید. با چند بار ترنسکریپت کردن دقت شنوایی‌مان به میزان زیادی افزایش می‌یابد. تازه، با گوش دادن به پادکست و ترنسکریبت کردن آن (که همان نوشتن می‌شود)، درک عمیق‌تری از موضوع به دست می‌آوریم.

مارک منسن در سایتش فایل صوتی مربوط به هر یک از مقاله‌هایش را نیز گذاشته است. گوش دادن به آن هم خالی از لطف نیست؛ می‌توانید یکبار به آن گوش دهید تا مهارت لیسنینگ‌تان را ارزیابی کنید و بعد همزمان با صوت خط ببرید تا ببینید چقدر از آن را متوجه شده‌اید. حتی می‌توانید همزمان با صوت، خودتان نیز بخوانید و سعی کنید که شبیه گوینده تکرار کنید تا لهجه‌‌ زیباتری بگیرید. معمولا این صوت‌ها استاندارد هستند.

۳-‌ اگر این کارها را انجام دادید به احتمال زیاد مطالبی نیز به ذهن خودتان می‌رسد. یا تحریک می‌شوید که نظر و برداشت‌های خودتان را در چند جمله بیان کنید. حتما بیان‌شان کنید یا بنویسیدشان. می‌توانید از عبارت‌ها یا جملاتی که خوانده و شنیده‌اید هم در صحبت‌ها یا نوشته‌هایتان استفاده کنید. اینگونه می‌توانید گریزی به هر چهار مهارت انگلیسی بزنید و خودتان را بسنجید و بهبودشان دهید.

مطالبی که گفتم را خودم به توصیه معلمان و دیگر دوستانم تجربه کرده‌ام که برایم مفید بوده‌اند. قطعا انجام همه اینها به یکباره مقاومت زیادی را بر می‌انگیزد. من همه چیزهایی که می‌دانستم را نوشتم تا یکجا داشته باشم‌شان. بسته به نیاز و حوصله‌تان می‌توانید یک یا برخی از آنها را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *