درس‌هایی که خیلی دیر یاد می‌گیریم

اگر چیزی را دوست داری آن را بلند بگو

یک تعریف و تمجید واقعی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانی برای خودت و دیگران انجام دهی. اکثر اوقات، افراد خوبی‌های خودشان را نمی‌بینند و وقتی این را به آنها یادآوری می‌کنی، چشمان‌شان برق می‌زند. اگر چیزی را دوست داری یا تحسین می‌کنی، خواه کوچک باشدی یا بزرگ، بلند اعلامش کن. فقط حواس‌تان باشد همیشهٔ همیشه صادق باشید.

درک نحوهٔ عملکرد منیّت‌ نصف مشکلات‌تان را حل می‌کند

منتظرید تا افراد برایتان دست بزنند و تلاش‌هایتان را ارج نهند، اما این فقط منیّت‌تان را خشنود می‌کند. وقتی نیازی به پاداش گرفتن و تشویق شدن احساس نکردید، تازه رشدتان آغاز می‌شود. این موضوع برای روابط شخصی نیز صدق می‌کند؛ منتظر نمانید افراد از رفتارهایتان قدردانی کنند.

موفقیت شکل‌های مختلفی دارد

هیچ زمان تعیین‌شده‌ای برای ازدواج کردن، فرزنددار شدن یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار وجود ندارد. ببینید چه چیزی برایتان مهم است و روی همان تمرکز کنید. باقی چیزها در پیِ آن خواهند آمد.

ندانستن خجالت ندارد

هر وقت کلمه‌ای را شنیدید که معنی‌اش را نمی‌دانستید، بپرسیدش. اگر به نویسنده، کتاب یا ایدهٔ جدیدی اشاره کرد، جزئیات بیشتری دربارهٔ آن بپرسید. کسانی که ندانستن‌تان را ملامت می‌کنند، نادیده بگیرید. هیچ وقت از سؤال پرسیدن خجالت نکشید، مهم نیست چقدر به نظرتان احمقانه می‌آید. تنها سؤال احمقانه آنی است که نمی‌پرسید.

پی‌نوشت: برگفته از یکی از مقاله‌های Medium به نام سیزده درس ارزشمندی که اغلب خیلی دیر در زندگی یاد می‌گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *