در نوشتن «اثر دیدرو» جاریست

اول از همه برویم سراغ اثر دیدرو:

نام این اثر برگرفته از نام دنیس دیدرو (Denis Diderot) فیلسوف معروف  فرانسوی است.او در فقر زندگی می‌کرد و برای مراسم ازدواج دخترش پولی نداشت. کاترین بزرگ، ملکه ‌ی روسیه با آگاه شدن از مشکل مالی دیدرو به او پیشنهاد خرید کتابخانه‌اش را داد.البته به این شکل که کتاب‌ها نزد دیدرو باقی می‌ماند تا زمانی که ملکه به آنها نیاز پیدا کند.

دیدرو با پولی که به دست آورده بود لباس مخمل فاخری خرید که تاثیر زیادی روی زندگی او داشت. دیدرو متوجه شد که باقی وسایلش اصلا در هماهنگی با این لباس زیبایش نیستند و تصمیم گرفت وسایل خانه‌اش را مطابق آن لباس زیبا عوض کند.

” اثر دیدرو” به رفتاری گفته می‌شود که با خرید یک وسیله، خریدهای زنجیره‌ای دیگری نیز اتفاق می‌افتد خریدهایی که تا قبل از آن نیازی به آنها نبود و نوعی مصرف گرایی محسوب می‌شود.

اما نوشتن هم اثر دیدرویی دارد. نوشتن مثل لباس فاخری می‌ماند که با پوشیدن آن متوجه چیزهایی می‌شویم که نیاز به تغییر دارند. نوشتن اول از همه هماهنگی باخودمان را به ارمغان می‌آورد.

نوشتن شفاف کردن مسائله و نزدیک شدن به خود واقعی‌مون. از این رو نوشتن و مصرف گرایی در جملات و کلمات بسیار کمک کننده است.

با نوشتن اول از همه ناهماهنگی‌ها رو متوجه می‌شوی. ناهماهنگی‌هایی که وقتی روی کاغذ میان رو دیگه نمی‌تونی انکار کنی از طرف دیگه چون فقط خودت هستی و کس دیگه‌ای نیست راحت‌تر اونا رو می‌پذیری. بعدش تصمیم می‌گیری برای هماهنگ شدن چه چیزهایی رو تغییر بدی.

با نوشتن شروع می‌کنی ولی در پایان فقط یک نوشته نداری، نوشتن ما را سمت چیزهای جدیدتری سوق می‌دهد.

 

 

2 thoughts on “در نوشتن «اثر دیدرو» جاریست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *