نیش‌ات را پیدا کن و پول دربیاور

دفعه اولی که Find your niche، را شنیدم فکر کردم منظورش این است که نیچه درونت را بیاب. یعنی به دنبال فلسفه درونی‌ و وجودی‌ات باش. چند بار دیگر که به چشمم خورد و معنایش را جستجو کردم دیدم که معنی آن کجا و برداشت من کجا.

کلمهٔ Niche، به معنای جایگاه مناسب و گوشهٔ دنج است و بیشتر در کسب‌وکار و به خصوص در کسب‌وکارهای آنلاین و وبلاگ‌ها کاربرد دارد. در وبلاگ‌نویسی، پیدا کردن نیش یعنی وبلاگی داشته باشی و در آن محتوایی تولید کنی که نیاز بخشی از افراد را برطرف کند. اگر وبلاگ‌نویسی می‌کنید و می‌خواهید از این طریق درآمد هم داشته باشید، پیدا کردن نیش‌تان می‌تواند شما را به این خواسته‌تان برساند. نیشِ شما همان جامعهٔ هدفِ محدود شده‌ای است که با بررسی، نیازهایشان را تشخیص داده‌اید، آن نیازها با توانایی‌هایی‌تان هم‌سو است، شوق و اشتیاق نسبت به آن دارید، سودآور است و اقدام به برآوردن آنها می‌کنید.

این مراحل می‌تواند به شما در یافتن نیش‌تان کمک کند:

۱- فعالیت‌های موردعلاقه‌تان را بیابید. از میان کارهایی که در گذشته انحام داده‌اید، فعالیت‌های دوران کودکی و نوجوانی‌تان، مواردی که نسبت به آنها شور و اشتیاق دارید، ده مورد را یادداشت کنید. راه‌اندازی کسب‌وکار کار آسانی نیست و اگر به حوزه فعالیت‌تان علاقه نداشته باشید، شانس توقف‌تان افزایش می‌یابد. همین که به جنبه‌هایی از موضوعی که می‌خواهید واردش شوید علاقمند باشید کافی است.

۲-‌ مشکلاتی که می‌توانید حل کنید را مشخص کنید. آن ده موردی که نوشته‌اید را باید محدودتر کنید. برای سودآوری ابتدا باید مشکلات مشتریان هدف‌تان را بیابید و ببینید که آیا می‌توانید آنها را حل کنید یا خیر. از گفتگوهای مستقیمی که با بازار هدف‌تان ترتیب می‌دهید، شبکه‌ها و گروه‌های مرتبط با نیش‌تان را بیابید و به گفتگوها، سؤالات و مشکلات مطرح‌ شده توجه کنید، کلمات ترکیبی مختلفی را در گوگل ترندز یا گوگل ادوردز سرچ کنید تا عبارت‌های رایج مرتبط با مشکلات افراد را بیابید.

۳- رقبایتان را بشناسید. رقابت لزوما چیز بدی نیست. می‌تواند نشان از این داشته باشد که یک نیش درآمدزا پیدا کرده‌اید. باید فهرستی از رقبایتان تهیه کرده و آنها را تحلیل کنید. سپس بسنجید که آیا فرصتی برای تمایز وجود دارد یا خیر. آیا کلمات کلیدی‌تان رتبه‌تان را بالا نگه می‌دارد؟ آیا راهی برای متمایز کردن خودتان و ارائه یک پیشنهاد خاص وجود دارد؟ حتی اگر دیگر سایت‌ها این خدمات را ارائه می‌دهند با بررسی این موارد می‌توانید وارد یک نیش شده و به موفقیت برسید:

محتوای کم کیفیت: اگر دیگر سایت‌ها محتوای باکیفیت، دقیق و مطابق با نیازهای افراد تهیه نمی‌کنند، با انجام آنها می‌توانید گوی رقابت را به آسانی بربایید.

عدم شفافیت: در میان سایت‌های بی‌نام و نشان و شراکتی بسیار، کارآفرینان آنلاین بسیاری توانسته‌اند با حضوری شفاف و معتبر، کل صنعت‌شان را دستخوش تغییر کنند.

۴- سودآوری نیش‌تان را تعیین کنید. حالا دیگر باید به ایده‌های نسبتا خوبی درباره نیشی که می‌خواهید وارد آن شوید رسیده باشید. شاید فهرست‌تان را به موضوع واحدی نرسانده‌اید اما چند ایده خوب دارید که حس خوبی نسبت به آنها دارید. در اینجای کار مهم است که براوردی از پتانسیل سودآوری نیش‌تان داشته باشید. به خاطر داشته باشید که لزوما قرار نیست محصول خودتان را عرضه کنید. می‌توانید با تولیدکنندگان، تبلیغ‌کنندگان و صاحبان سایت‌ها در نیش‌تان شریک شوید و کمیسیونی دریافت کنید همچنان که روی راه‌حل منحصربه‌فرد خودتان نیز کار می‌کنید.

۵-‌ ایده‌تان را بیازمایید. حالا تمام اطلاعات درباره نیش‌تان را می‌دانید و فقط مانده است آزمودن ایده‌تان. یک راه ساده و سریع برای آزمودن ایده‌تان ایجاد یک لندینگ پیج برای فروش امتحانی محصولاتی است که آماده کرده‌اید. می‌توانید با تبلیغات پولی ترافیک را هم به سوی صفحه‌تان هدایت کنید.

اگر فروشی نداشتید لزوما به این معنا نیست که در نیش سودآوری قرار ندارید بلکه ممکن است در اطلاع‌رسانی ضعیف بوده باشید یا هنوز به پیشنهاد مناسب‌تان نرسیده باشید. با انجام تست A/B می‌توانید نرخ تبدیل‌ را بهینه‌سازی کنید و بفهمید که آیا چیزی مانع اقدام بازار هدف‌تان می‌شود یا خیر.

سخن پایانی…

وقتی دوام‌آوری نیش‌تان ثابت شد، بروید سراغ ساخت یک وب‌سایت تمام عیار و یاد بگیرید که چگونه می‌توانید به طور اصولی ترافیک بیشتری را به سوی سایت‌تان جذب کرده و درآمدتان را افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که فرایند تمام و کمالی برای یافتن نیش وجود ندارد. اگر در مرحله برنامه‌ریزی گیر کنید، فرصتی برای شروع نخواهید یافت. به عنوان یک کارآفرین باید شروع‌کننده خوبی باشید.

پی‌نوشت: این مطلب ترجمه‌ آزاد اما وفادار به متن اصلی از سایت entrepreneur است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *