یادگیری زبان به سبک گوش دادن به سخنرانی نویسندگان پرفروش

یک:

یادگیری زبان برای من اینطور بوده که اصلا مکالمه یا متنی را حفظ نکرده‌ام تا در موقعیتش بیان کنم. در کنار کلاس زبان، فقط سخنرانی‌های تد را می‌دیدم و حس می‌کردم اینها چقدر خفن‌اند و درباره چه موضوعات بزرگی صحبت می‌کنند. وای من چقدر نمی‌دانم و چیزی را بلد نیستم. با این ناامیدی شروع ‌کردم به گوش دادن و نوشتن حرف‌هایشان. اوایل، یک هفته طول می‌کشید تا یک کلیپ پانزده دقیقه‌ای را ترنسکرایب کنم. یعنی کلمه به کلمه‌ای که می‌شنوم را روی کاغذ بنویسم. اما در آن دوام آوردم و حوصله‌اش را پیدا کردم و سطح شنیداری و صحبت کردنم بهتر شد و سخنرانی‌های بیشتری را دیدم.

به نظرم این شیوهٔ خوبی برای یادگیری است. کافی است موضوع مورد علاقه را پیدا کنی و در آن عمیق شوی. یک همکلاسی داشتیم که عاشق رپ بود و می‌خواست رپر شود. او تمام آهنگ‌های امینم را بلد بود و متوجه می‌شد. روی نحوهٔ صحبت کردن‌اش هم تاثیر گذاشته بود و متفاوت از ما صحبت می‌کرد. خیلی‌های دیگر هم عاشق دیدن فیلم و سریال هستند.

دو:

این نکته را هم بنا بر انگیزهٔ شخصی فعلی‌‌ام (با دیدن کلیپ‌های سایمون سینک و مارک منسن) می‌خواهم بگویم که اگر می‌خواهید زبان انگلیسی یاد بگیرید و می‌خواهید برایش کلیپ و سخنرانی ببینید، سخنرانانی که کتاب نوشته‌اند را در اولویت بگذارید و آنهایی که کتاب‌های پرفروش داشته‌اند را در اولویت‌تر.

دلیل من این است که با آنها ارتباط بیشتری برقرار می‌کنید. یا شاید هم آنها ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. آنها توانسته‌اند کتاب بنویسند و کتاب‌هایشان خوانده شده و به چاپ‌های بعدی رسیده. این یعنی می‌توانند از طریق کلمات ارتباط برقرار کنند. حرف شنیدنی برای افراد دارند که بگویند. خود کتاب نوشتن یعنی الک کردن افکار و سوا کردن دانه درشت‌هایش.

نویسنده‌ها توی حرف‌هایشان به موضوعاتی اشاره می‌کنند که دغدغه‌تان است و شاید خودتان از آنها به خوبی خبر نداشته باشید. پای حرف‌هایش می‌نشینید و لذت می‌برید. حرف‌های دل‌تان را از دهان آنها می‌شنوید و این خوشایند است. آنها دریچه‌های جدیدی به رویتان باز می‌کنند و چیزی را درون‌تان زنده می‌کنند. یا شما را درباره موضوعی به چالش کشیده و درگیر می‌کنند.

یا به جز اینها، شما یک تصور قدرتمند از یک نویسنده پرفروش دارید و راحت‌تر پای صحبت‌هایش دوام می‌آورید. سعی‌تان را می‌کنید تا صحبت‌هایش را بفهمید. تجربه‌ای که شاید درباره یک دانشمند فیزیک برایتان حوصله‌ سربر باشد.

2 thoughts on “یادگیری زبان به سبک گوش دادن به سخنرانی نویسندگان پرفروش

  1. آیا امکانش هست صرفا با دیدن فیلم های خارجی به زبان انگلیسی مسلط شد ؟
    روشش به چه صورت هست ؟ باید فیلم ها رو اول با زیرنویس فارسی دید بعد انگلیسی ؟
    من تقریبا فیلم های زیر نویس زیاد میبینم اما اصلا زبانم خوب نیست :))
    لطفا چند منبع و روش مشاهده رو بگید
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *