یک پیشنهاد یک ساعته برای رسیدن به اهداف- قسمت اول

در وبلاگ داریوس فروکس، دربارهٔ چارلی مانگر را می‌خواندم که ایدهٔ سود مرکب ذهنی را داشته و تصمیم گرفته تا بهترین ساعت روزش را صرف پیشرفت ذهنش کند و اینگونه، جهان، باقی زمانش را از او می‌خرد. مانگر به این اشاره می‌کند که اگر کسی بر این کار پایداری کند، در دستیابی به خواسته‌اش ناکام نمی‌ماند.

در سرمایه‌گذاری، سود مرکب یعنی سودی که از یک سرمایه‌گذاری به دست می‌آوری را دوباره در همان کار سرمایه‌گذاری کنی و هر چه زمان بیشتر بگذرد، سرمایه‌تان بیشتر و بیشتر می‌شود.

یاد گُل هندوانه افتادم که شیرین‌ترین و خوشمزه‌ترین قسمت آن است. این یک ساعت مانگر هم همان گُل روزمان است که در بهترین حالت‌مان قرار داریم. منتها باید آن را صرف بهتر کردن ذهن‌مان کنیم. ذهن که ورزیده شد، بر تمامی کارها و فعالیت‌هایمان تاثیر مثبت می‌گذارد. با کسب آموخته‌های مختلف، به سطح ذهنی بالاتری می‌رسیم و با همین ذهن پیشرفته‌تر با وقایع و اتفاقات روز برخورد می‌کنیم. منتها این کار نیازمند مداومت است و در اوایل کار، نتایج مشهودی ندارد.

مشکل اینجاست که خیلی که حال‌مان خوب باشد، اگر سراغ شبکه‌های اجتماعی نرویم، به کارهای دیگرمان می‌رسیم و فکر می‌کنیم همین که دارم کارهایم را انجام می‌دهم، یعنی عقلم سر جایش است و نیازی به بهتر شدن ندارد. حالا هر وقت نیاز شد، روی ذهنم کار می‌کنم و بهترش می‌کنم. اما افسوس که این زمان موعود هرگز از راه نمی‌رسد.

از طرفی، داریوس فروکس می‌گوید بسیاری از افراد فکر می‌کنند این یک ساعت باید هنگام صبح و برنامه‌های سفت و سختی باشد که به محض بیدار شدن باید مو به مو انجام شوند. اما مانگر فقط گفته است بهترین ساعت روزتان. یک روز خوش‌خُلق هستیم روز دیگر نیستیم، یک روز حوصله داریم روز دیگر نداریم، یک روز کارهایی خارج از برنامه پیش می‌آیند و برنامه روزمان از دست‌مان در می‌روند و … پس نمی‌توانیم از خودمان انتظار داشته باشیم همیشه در یک حال و هوا باشیم. پس از همان شرایطی که داریم، بهترین ساعتش را بیابیم و صرف پیشرفت ذهنی‌مان کنیم.

حالا پیشرفت ذهنی یعنی چه؟

داریوس فروکس اینها را برای خودش پیشرفت ذهنی می‌داند: نوشتن، مهارت متقاعدسازی، تصمیم‌گیری. کتاب خواندن، یادداشت‌برداری و تلاش برای به هم وصل کردن چیزهایی که یاد می‌گیرم. وقتی صحبت از پیشرفت ذهنی می‌شود، فقط می‌خواهم یاد بگیرم. انجام دادن بعدا شکل می‌گیرد.

به جای کل روزمان، گُل روزمان را صرف بهتر کردن ذهن‌مان کنیم. باقی روزمان را باکیفیت‌تر و غنی‌تر سپری خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *