آیا می‌توانیم افراد را بی‌قید و شرط دوست بداریم؟

یک:

امروز داشتم به این فکر می‌کردم که بعد از اتمام کرونا، روابط‌مان با افراد چگونه خواهد بود؟ آیا این مراعات کردن‌ها یا نکردن‌هایمان بر روابط‌مان تاثیر می‌گذارند؟

برای من که در این مدت تا حد زیادی نکات بهداشتی را رعایت می‌کنم، به جز موارد ضروری هیچ جایی حتی برای تفریح تا پارک هم نرفته‌ام، برقراری ارتباط و گفتگو با افرادی که در حدود اندازهٔ من رعایت می‌کنند خیلی خوشایند است. دیدن افرادی که دغدغه‌های مشابه من را دارند و آنها را رعایت می‌کنند آرامش‌خاطری برایم دارد. به همان میزان دیدن افرادِ بی‌پروا برایم تعجب‌ برانگیز است. هر دو گروه در دور و برمان و دوست، آشنا و فامیل‌مان هستند. با آن‌ها معاشرت می‌کردیم، می‌گفتیم و می‌خندیدیم ولی هنوز این جنبه از آنها که یک شرایطی برای همه بحرانی اعلام شود و عده‌ای آن را رعایت کنند و عده‌ای رعایت نکنند، برایمان مشخص نشده بود.

اما اکنون از این جنبهٔ جدیدمان رونمایی کرده‌ایم و چیزی که هست هر کدام‌مان با بودن در گروه نزدیک به خودمان، آرامش‌خاطر بیشتری داریم و بالعکس. من از توجه، مسؤلیت‌پذیری و اهمیت دادن‌شان، اول از همه به خودشان و سپس به اطرافیان‌شان، لذت می‌برم. نه لزوما به خاطر خودم؛ این حس را حتی نسبت به فردی که در یک قاره آن طرف‌تر این مسائل را رعایت می‌کند هم دارم. احساس می‌کنم اگر با این افراد تنها باشم، از آسمان سنگ هم ببارد باز هم هوای همدیگر را خواهیم داشت.

امشب با یک دعوت تلفنی به یک مهمانی برای فردا دعوت شدیم. در یک واکنش لحظه‌ای تصورم از فرد دعوت کننده فرو ریخت. اصلا نمی‌توانم خودم را جای او بگذارم و ترتیب یک مهمانی را بدهم و تک‌تک به افراد زنگ بزنم و دعوت‌شان کنم و از این دورهمی لذت هم ببرم. شاید بعضی‌ها لذت ببرند ولی من نمی‌توانم.

فکر می‌کنم از این به بعد یک ویژگی‌ دیگر به توصیف روابط‌مان اضافه خواهد شد به نام «دلگرم بودن به آنها در هنگام سختی‌ها» یا «دلگرم نبودن به آنها در هنگام سختی‌ها».

5 thoughts on “آیا می‌توانیم افراد را بی‌قید و شرط دوست بداریم؟

 1. اینکه رعایت میکنیم خعلی خوبه ولی وقتی فکر میکنیم ک همه چیز تمام شده وب زندگی عادی می‌خواهیم برگردیم و برای مثال مهمانی میگیریم بدون هیچ گونه رعایت کردن واقعا شرایط بدتر میشه ک بهتر نمیشه. خودم اصلا راضی نیستم ب اینجور کارها

 2. چرا وبلاگ شما ارزش خواندن دارد؟
  چون هر روز پست هایتان را روانه می کنید و من وبلاگ خوان و نیمچه وبلاگ نویس، از این مداومت خوشم می آید.
  به عنوان یک انسان که یک و نیم سال است وبلاگ می نویسد، می توانم بگویم که نوشته‌هایتان واقعا زیبا هستند.

  1. سلام
   خیلی ممنونم از این همه مهر و لطفی که نسبت به من و نوشته‌هام دارید. برای خودم هم این مداومت خیلی شیرین و دل‌چسبه. خوشحالم که تونستم لذت این تداوم رو با شما هم به اشتراک بذارم. امیدوارم شاد و سلامت باشید.
   لطفا لینکی از نوشته‌هاتون رو بذارید تا من هم نوشته‌هاتون رو بخونم.

   1. وبلاگ جدیدم را توی بلاگ اسکای هوا کرده ام، لینکش در بخش وب سایت مشخصات قرار داده شده است.
    وبلاگ اصلی ام هم بعد از مدتی با آدرس اختصاصی خود زده خواهد شد.
    امیدوارم از مطالعه مطالب لذت ببرید،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *