یک کنجِ دنج و افرادی که هم‌چنان دست می‌زنند

دوست داشتم می‌توانستم وقتی گوشی‌ام را دستم می‌گیرم، نت‌ام را روشن می‌کنم، سراغ تلگرامی، واتس‌اپی، گوگلی چیزی می‌روم و می‌نشینم گوشه‌ای و به آن مشغول می‌شوم را با گفتن یک کلمه توضیح دهم. مثل انگلیسی زبان‌ها که وقتی می‌گویند اینترنِست؛ Internest منظورشان دقیقا همین دو خط است. به تازگی این کلمه را یاد گرفته‌ام که ترکیبی از بخش اول کلمة اینترنت Internet به اضافة کلمه nest که به معنای لانه، آشیانه، پاتوق و … است می‌باشد. اینترنست، پاتوق یا یک کنجِ دنج برای رفتن به دنیای مجازی است.
سرعت و خلاقیت‌شان در کلمه‌سازی یا کلمه‌بازی برایم جالب است. سالانه هزار کلمه جدید که از شرایط فرهنگی اجتماعی روزشان گرفته می‌شود وارد فرهنگ‌های لغت‌شان می‌شود (به نقل از گاردین) و درخت زبان‌شان پربارتر و تنومندتر می‌شود.
Afterclap نمونة دیگری است. یعنی وقتی در مراسمی جایی افراد دست می‌زنند و دست زدن تمام می‌شود برخی افراد هم‌چنان به دست زدن ادامه می‌دهند. این که از گوشه و کنار تک و توک صدای دست زدن به گوش برسد آزاردهنده بنظر می‌رسد و نظم و گیرایی یک اجرا یا سخنرانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما دیکشنری اربن؛ Urban Dictionary در توضیح می‌گوید: افترکلپ‌ها معمولا والدین و دوستان مخلص هستند. نکتة جالبی بود برایم. حواسم نبود که برای کسی که دوستش داریم بیشتر دست می‌زنیم و حتی می‌ایستیم و لبخند می‌زنیم. این کار را احتمالا ناخوداگاه انجام می‌دهیم برای نشان دادن دوستی‌مان. با دانستن این نکته، دوست دارم در جمع‌های بعدی که دست زدیم، افترکلپ‌ها را نگاه کنم و لذت ببرم از اینکه این مراسم برای برخی افراد اهمیت بیشتری دارد.
یک کلمه چقدر خوب می‌تواند رفتار، اخلاق و عادت‌هایمان را توضیح دهد. بر حساب اتفاق با این دو کلمه انگلیسی آشنا شدم و تصمیم به نوشتن دربارة آنها گرفتم. همانطور که اختراعات و نوآوری‌ها بیانگر پیشرفت علم و تکنولوژی هستند ساخت کلمات جدید نیز نشان از پویایی و رشد زبان دارد. چرا که هر زبان نشان از قدرت روحی مردمانی دارد که به آن زبان صحبت می‌کنند «سری اوروبیندو- فیلسوف هندی». 
توپ ساخت کلمات جدید یا معرفی کردن کلمات جدید را در زمین نویسنده‌ها می‌اندازند. دربارة کلمات جدید ساخته شده در زبان فارسی چیزی نمی‌دانم. از گوگل که می‌پرسم از معادل‌های فارسی ساخته شده برای کلمات انگلیسی می‌گوید. غنای زبان فارسی و شعرها و نثرهایش که بر همگان آشکار است شاید قدم اول برای ساخت کلمات جدید، ورزیده کردن ذهن‌مان با خواندن آنها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *